Úvod do říše fotopastí

Úvod do říše fotopastí
Chcete se naučit něco o fotopastech? Uvažujete o koupi nějaké "namakané" fotopasti? Zkuste si nejprve přečíst pár obecných informací o "fotopastích".

Fotopast je plně automatické digitální zařízení určené pro denní i noční záznam statických snímků – fotografií nebo videa (videa v maximální délce 1 minuty). Fotopast je aktivována spuštěním PIR čidla, a to v okamžiku, kdy je zaznamenán pohyb člověka nebo zvířete (tepelný pohyb) v zorném poli snímače. Fotopast je konstruována tak, aby eliminovala nežádoucí pohyby v zorném poli. Čidlo fotopasti nepracuje pouze na základě záznamu pohybu, ale i na základě teplotních změn. Ve fotopastech se používá tzv. PIR detektor neboli infračervené pohybové čidlo. U různých modelů má různý dosah, úhel a citlivost. U citlivosti je dobré, když jde nastavit na různé úrovně (někdy jde nastavit i dosah). Většina dnes používaných fotopastí je vybavena také pro focení za tmy, a to pomocí neviditelného záblesku (osvětlení větším množstvím infračervených diod). V tomto případě jsou pak záznamy černobílé.

 
Fotopast je ideálním pomocníkem pro mapování pohybu zvěře a také skvělým nástrojem pro zabezpečení objektů a při ostraze. Veškeré fotografie a videa jsou uloženy na SD kartě fotopasti. Nejnovější modely dokážou i odesílat fotografie na mobilní telefon nebo email formou MMS, případně jsou napojeny na městský kamerový dohlížecí systém.
 
Pokud jde o vlastní záznam, můžete ho pořídit ve formě fotek, ale také videa. Tyto dvě základní možnosti nabízejí snad všechny současné fotopasti. Rozlišení fotopastí, které se vyskytují na našem trhu, se nejčastěji pohybují od cca 2 MP po 8 MP. A protože většina fotopastí podporuje 2-16 GB záznamové karty není problém na ně pořídit až tisíce záznamů. Fotky lze pořizovat ve formátu „JPG“ a videa nejčastěji ve formátech „ASF“ nebo“ AVI“.
 
Fotopasti jsou v činnosti pouze, když se v jejich okolí někdo pohybuje. Když jejich senzor zaznamená pohyb, udělá přístroj sérii snímků se sekundovým odstupem. Bezpečnostní kamera se nemusí vyplatit, je až sedmdesátkrát dražší než automatický fotoaparát, ten je také provozně levnější. Místo stálé obsluhy postačí jednou měsíčně data vybrat. Projít data, a jestliže byl někde prohřešek, tak to lze dále řešit. Zpracování asi šesti tisíc snímků měsíčně potom zabere úředníkovi dvě hodiny.
Odeslat článek známému   Vytisknout